The Chisholm Education Awards take place annually at a gala dinner event amongst members of the Chisholm community. The awards acknowledge, recognise and celebrate outstanding students and educators from across broad and diverse courses and programs.

A number of the recipients of the awards have been nominated for the 2018 Victorian Training Awards.

Finalists and category winners:

Secondary Studies Student of the Year

The Secondary Studies Student of the Year Award recognises the outstanding achievements of a VCAL or VCE student leading to a nationally recognised qualification.

  • Sarah Sherlock
  • Azita Azimi (overall category winner)

 

Koorie Student of the Year

The Koorie Student of the Year Award recognises the outstanding achievements of an Aboriginal or Torres Strait Islander student who exhibits the importance of learning for themselves and their community.

Nathan Taylor (overall category winner)

Trainee of the Year

The Trainee of the Year Award recognises the outstanding learning achievements of a student who has completed or is completing a traineeship leading to a nationally recognised qualification.

  • Josh Henshall
    Water Industry Services
  • James Gross (overall category winner)
    Information Technology
  • Kimberley Cooper
    Business Services

Apprentice of the Year

The Apprentice of the Year Award recognises the most outstanding trade apprentice in their chosen career field leading to a nationally recognised qualification.

  • Douglas Bauer (overall category winner)
    Bill Norling Award for Outstanding Automotive Apprentice
  • Luke Tuyau
    Environment
  • Nick Watson
    Plumbing 
  • Andrew Rogers
    Hair, Beauty and Wellness
  • Ruby Hayne
    Construction and Building Industry Services
  • Taylah-Anne Kane
    Construction and Building Industry Services
  • Timothy Finemore
    Construction and Building Industry Services
  • Shanara Hemi
    Hospitality
  • Katherine Apted
    ACM Parts Award for Excellence in Automotive and Supply Chain Management
  • Robert Brown Laurenti
    Engineering, Electrotechnology and Telecommunications

Higher Education Student of the Year

  • Hannah Wicke (overall category winner)
    Business Services
  • Brandon Pereira
    Art and Design

International Student of the Year

Nishan Kharel (overall category winner)

Vocational Student of the Year

The Vocational Student of the Year Award recognises the outstanding achievement of a vocational student in their chosen career field leading to a nationally recognised qualification.

  • Danijela Svircev (overall category winner) 
    Building and Construction
  • Craig MacDonald
    Art and Design
  • Louise Chaplin
    Community Services
  • Alison Clark
    Early Childhood and Education
  • Troy Gedye
    Health and Community Care
  • Mark Cleaver
    Hair, Beauty and Wellness
  • Adam Goodridge
    Information Technology and Computer Systems
  • Ned Weideman
    Sport and Recreation
  • Courtney Zurek
    Foundation College
  • Benhard Kalla
    Hospitality and Tourism
  • Gary Coy
    Professional Teaching
  • Zainab Jafari
    VET in Schools
  • Thomas Floyd
    VET in Schools
  • Dale Pryor
    VET in Schools

Teacher / Trainer of the Year

The VET Teacher/Trainer of the Year recognises excellence and leadership in teaching by a VET teacher or trainer delivering nationally recognised training.

  • Caroline Lancaster (overall category winner) 
  • Phil Pearmain
  • Cosimo Chiera 

Industry Partnerships

Chisholm values its’ many industry partners across education and training development and educational program support. The Awards are an opportunity to acknowledge some of our key partnerships that have contributed to the workforce needs and economic development of the region, while providing opportunities for our students and graduates:

  • Hilton Manufacturing
  • Melbourne Water
  • NEXT
  • Ti Tree at Village Glen
  • Pivot Point
  • Southern Mornington Peninsula Connect Advisory Group 
  • Sustainable Salons.